Aké sú poplatky za založenie s.r.o. v roku 2023 a koľko vás to bude stáť?

Pri založení spoločnosti s ručením obmedzeným (s.r.o.) na Slovensku v roku 2023 sa vyskytujú rôzne poplatky. V nasledujúcom článku získate podrobné informácie o týchto poplatkoch a zároveň sa dozviete, ako je možné pri založení s.r.o. ušetriť.

Výška poplatkov je stanovená zákonom č. 71/1992 Z.z. o súdnych poplatkoch a zákonom č. 145/1995 Z.z. o správnych poplatkoch. Medzi tieto poplatky patria notárske poplatky a poplatky za vydanie živnostenského oprávnenia.

Notárske poplatky

  • sa týkajú overenia podpisov na dokumentoch potrebných pri založení s.r.o. Overenie podpisu je vyžadované na zakladateľskej listine (spoločenskej zmluve), plnomocenstve, a na návrhu na zápis spoločnosti do OR.
  • Poplatok za overenie jedného podpisu sa líši v závislosti od toho, či sa vykonáva na matrike alebo u notára. Overenie 1 podpisu na matrike stojí 1,50 eura za každý podpis.
  • Ak sa zápis spoločnosti vykonáva elektronicky, je možné ušetriť na poplatkoch za overenie podpisov, pretože pri elektronickom podpisovaní nie je potrebné úradne overiť všetky dokumenty.

Poplatky na živnostenskom registri

Okrem notárskych poplatkov existuje aj ďalšie poplatky a to poplatok za vydanie osvedčenia o živnostenskom oprávnení. Pri voľných živnostiach sa platí 5 eur/kus, zatiaľ čo pri remeselných alebo viazaných živnostiach je poplatok 15 eur/kus.

V prípade elektronického ohlásenia živnosti je možné ušetriť aj na týchto poplatkoch.

Napríklad, pri elektronickom podaní živnosti nie sú poplatky za voľné živnosti, a poplatok za remeselnú alebo viazanú živnosť sa zníži na polovicu, teda na 7,50 eur.

Naša spoločnosť ponúka možnosť elektronického ohlásenia živnosti bez toho aby ste museli navštíviť úrad prípadne platili za každý jeden predmet podnikania zvlášť, čo vám umožní ušetriť na poplatkoch za vydanie voľných živností. Cena za vybavenie cez nás je len 19 eur za neobmedzený počet voľných živností. Viac sa môžete dočítať tu.

Poplatky za zápis do Obchodného registra

Súdny poplatok za zápis do obchodného registra je ďalším významným poplatkom pri založení s.r.o. Jeho výška bola stanovená na 300 eur v prípade osobného papierového podania.

Avšak aj tu je možné ušetriť nemalú sumu. V prípade elektronickej podávania návrhu na zápis s.r.o. do obchodného registra s použitím zaručeného elektronického podpisu sa výška súdneho poplatku zníži na polovicu, a to iba na 150 eur.

Vďaka tomu, že celý proces založenia s.r.o. realizuje výhradne elektronicky, máte možnosť ušetriť nielen na poplatkoch za voľné živnosti, ale aj na polovici súdneho poplatku.

Založenie s.r.o. cez SRO-lacno.sk

199
  • Voľné živnosti 6 kusov – 0€
  • Súdny poplatok – 150€
  • Naša odmena – 49€

Svojpomocné založenie s.r.o.

330
  • Voľné živnosti 6 kusov – 30€
  • Súdny poplatok – 300€
  • Naša odmena – 0€

TIP: potrebujete zmeniť sídlo? Využite naše služby virtuálneho sídla a získajte 3 MESIACE SÍDLA ZADARMO .

Zdielaj tento článok!

Zavoláme Vám naspäť . Naši poradcovia Vám vždy s radosťou pomôžu!

Nenašli ste, čo ste hľadali? Potrebujete vedieť viac o nami poskytovaných službách? Máte špeciálne požiadavky? Sem s nimi